Doğa Harikası Mavi Su Şelalesi

Müthiş bir doğal güzelliği kendinde barındıran, yapısı gereği suyunun maviye döndüğü gizli cennet Mavi Su Şelalesi misafirlerini adeta büyülüyor. Biga’nın Işıkeli Köyü’nde bulanan Mavi Su Şelalesi yeni yeni doğa severlerin rotasına giriyor. İlkbahar ve Sonbahar aylarında etrafındaki bitki örtüsünün cümbüşüyle ayrı bir güzelliğe bürünen Mavi Su Şelalesi, kış aylarında başlayan yağmur ve kar yağışlarıyla su artışı yaşıyor ve coşkusuna coşku katıyor.

Beyaza bürünen Mavi Su Şelalesi

Çanakkale’nin Biga ilçesi kadim tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biri olarak turizm doğallığını koruyor. M.Ö 2000’li yıllarda Truvalılar tarafından kurulduğu bilenen Biga’nın antik dönemden günümüze tarihi olguları şehri çok önemli bir jeostratejik konumda tutuyor. Parion, Priapos, Pegai antik kentleriyle her yanı tarihle çevrili Biga, keşfedilmeyi bekleyen tarihi olaylarla dolu. Kemer Köyü’ndeki Parion’da adım adım ilerleyen kazılarla her gün yeni bir tarihi bilgi, yaşam kalıntıları ve eserler çıkıyor. Granikos Savaşı keşfedilmeyi ve turizme kazandırılmayı bekleyen bir hazine durumda… Kalafat Köyü’ndeki Nilüfer Gölü, Abdiağa Köyü’ndeki Çağlayan Trekkingi parkuru doğal güzellik ve turizm destinasyonları içinde yer alıyor. Tüm bunlarla beraber doğal güzellikleri de heybesinde saklayan Biga’nın son dönemde çalışılan turizm rotasında keşfedilen Mavi Su Şelalesi tabiat severleri kendine çekmeye devam ediyor.

Sonbahar ayında Mavi Su Şelalesi

Mavi Su Şelalesi, suyun döküldüğü yerde oluşan doğal havuzu ve çevresindeki bitki örtüsüyle egzotik bir görünüme sahip. Hatta şelaleye inilen rota üzerinde de üç adet doğal havuz bulunuyor. Büyük bir şelale olmasa da görenleri büyüleyen su sesi ve ona eşlik eden doğanın doğal ritmiyle insanı adeta mest ediyor. Doğaya çıkıp temiz hava almak isteyen ve huzuru arayanlara doğal reçete sunan Mavi Su Şelalesi, hem keşfedilmeyi hem de korunmayı bekliyor.

Öte yandan Işıkeli, Biga’nın Pomak Köyü’dür. Pomak kültürünün yansımaları bol bol göze çarpıyor. Işıkeli Köyü Pomak Kültür Evi, Osmanlı’dan miras kalan Nohut Kahvesi ve Oğlak Çevirme lezzeti Işıkeli Köyü’nü popüler bir köy haline getiriyor. Sizler de Işıkeli Köyü ziyaretinizde Mavi Su Şelalesi rotasını adımlayıp güzelliğe ulaşabilir, yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Biga’nın çeşitli yerlerinde küçük ama insanı etkileyen ve kendisine çağıran başka şelaleleri de bulunuyor. Gürçeşme Köyü’nde (Arapçeşme) İrek Şelalesi, güzelliği ve jeolojik yapısıyla dikkat çeken Dereköy’deki Dereköy Şelalesi, Kazmalı Köyü’ndeki Beyaz Su Şelalesi ve Bahçeli Köyü’ndeki Şelale bunlardan bazıları…

Bir yanıt yazın