Biga’nın Doğal Güzelliği Nilüfer Gölü ve Çiçeği

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kalafat köyünde bulunan Nilüfer Gölü’nde açan beyaz renkli nilüfer çiçekleri özellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında ziyaretçilerine ve fotoğraf tutkunlarına görsel şölen sunuyor. Unutmadan ilk başta söyleyelim: İmrendiren güzelliğe sahip çiçeklerin güzelliğinden seyrederek ya da fotoğraf çekerek istifade edin ancak siz siz olun kesinlikle koparmaya kalkmayın. Koruma altındaki, sökülmesi ve toplanması yasak konumdaki nilüfer çiçeklerini koparanlara tam 73 bin TL ceza kesiliyor. 

Nilüfer Gölü şu anda Nilüfer Gölü Orman Park adıyla işletmesiyle vatandaşlara hizmet veriyor.

Cafe&Restaurant olarak hizmet verecek mekanda özellikle Boşnak Böreği popüler…

Biga merkeze 10 dakika uzaklıktaki doğallığını çok uzun yıllardır koruyan ve bakir bir bölge olan Nilüfer Gölü, öyle bir ayak basılmamış konumdaymış ki az daha kuruyarak tamamen kaybediliyormuş. Biga Belediyesi ve doğa sevdalıların girişimiyle göle 880 metre uzunluğunda bir hat çekilerek can suyu verilmiş. Şu anda da düzenli olarak su verilen göl kurumaktan kurtulduğu gibi önümüzdeki yıllarda turizmde adından söz ettirecek, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak, Biga Belediyesi ve Biga Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle mesire alanı haline getirilerek cazibe merkezi haline dönüştürülecek. Nilüfer Gölü’ne dikkat çekmek ve farkındalığını duyurmak amacıyla Kalafat Köyü öğretmeni Ali Osman Bey tarafından zaman zaman öğrencilerini buraya getirir, dersi burada işler ve çocuklara çiçekleri hem gösterir, hem de anlatırmış.

2004 yılında ise Dünya Çevre Günü kapsamında ilk şenlik düzenlenmiş. Göle uzun zamandır, Biga Belediyesi, Biga Orman İşletme Müdürlüğü, diğer kamu kurumları ve Sivil toplum kuruluşlara sahip çıksa da koruma çalışmaları her bir bireyin yapacağı bir sorumluluk olarak devam ediyor.

Etrafı meşe ağaçlarıyla çevrili Nilüfer Gölü, insanların doğayla baş başa vakit geçirebileceği, dinlenebileceği ve piknik yapabileceği bir alan haline getirildi. Mahalli Sulak Alan ilan edilerek koruma altına alınan Nilüfer Gölü, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın açıklamasına göre; mesire alanı yapılarak hem turizme kazandırılacak hem de cazibe merkezi haline getirilecek. Gölün yarınlara güvenle aktarılması ve sahip çıkılması için çalışmaları titizlikle sürdüren Başkan Erdoğan, ilk olarak gölün etrafının koruma altına alınacağını söyledi.

Göl etrafına ahşap yürüyüş yolları yapıldı. Bank ve kamelyalar yer aldı. Göle gelen ziyaretçiler meşeliğin altında dinlenebilecek, piknik yapabilecek. Çevresine yapılün ahşap yollar sayesinde göl 360 derece gezilebilecek. Ziyaretçiler nilüfer çiçeklerini izleme fırsatı bulabilecek. Biz de gölün etrafına bungalov evler yapılacağını şehir dışından veya ülke dışından yerli ve yabancı turistlerin konaklamalı olarak geleceğini öğrendik. Eko turizm çalışmaları kapsamında da incelenen Nilüfer Gölü’nde doğa severleri çekecek şekilde, yürüyüş, koşu ve bisiklet rotaları bulunacak. Hatta Troas Kültür Parkuru Biga ayağının da Mehmet Çavuş ismiyle Nilüfer Gölü kenarından geçeceği ifade ediliyor.

Yine Biga Belediyesi tarafından Haziran ayının ilk haftasında 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Nilüfer Gölü Şenliği düzenlenirken, gelin hep birlikte gölün özelliklerine bakalım:

Avrupa’da koruma altında olan ve “lotus” adıyla da tanınan nilüfer çiçeğinin, eski Mısır’da gizemli ve mitolojik bir sembol olarak da kullanıldığı biliniyor. Çamurlu suda yetişen “olağanüstü güzellikteki” nilüfer çiçekleri, geceleri kapanıp suyun altına giriyor ve güneşin doğuşuyla tekrar yukarı çıkıp açıyor. Uzakdoğu ve sonsuzluğun simgesi olan Nilüferin, saflığı, sadakati ve ruhsal inançları temsil ettiğine inanılıyor. Mayıs ve Ekim arasında çiçeklenen Nilüfer’in meyveleri suyun altında olgunlaşır. Kapsül şeklindeki meyvelerin açılmasıyla tohumlar serbest kalır ve yüzen nilüfer tohumları su yüzeyine çıkarak akıntılarla sürüklenir. Böylece değişik yerlerde oluşan tohumlar bir süre sonra ağırlaşarak batar ve kendilerin uygun çamurlu zemin bulunca çimlenerek yeni Nilüferler oluştururlar. Dünyada 9 cins ve 90 farklı türle temsil edilen Nilüfer çiçeğinden beyaz ve sarı renkler Türkiye’de en yaygın olanıdır. Uygun ve sulak alanlarda yetişse de Güney Marmara bölgesinde sadece Biga’da bulunan Nilüfer Gölü, aynı zamanda insanlığa da isim olmuştur. Türkiye’de 35 binden fazla Nilüfer ismi kız çocuklarına verilmiştir.

Siz de Güney Marmara’nın incisi Biga’nın gözbebeği konumundaki, bakir güzelliği Nilüfer Gölü’nü Mayıs ve Ekim aylarında gezebilir, doğal güzelliğe şahit olabilirsiniz. Her geçen gün birçok bitki türünün yok olduğu günümüzde hepimize sorumluluklar düşüyor. Nilüfer Gölü’nü ve dolayısıyla çiçeğini gelecek nesillere aktarmak için lütfen gölümüze ve etrafına çöp atmayalım, çiçeklerini ve yapraklarını koparmaya çalışmayalım. Bu güzelliği torunlarımızın da görmesini sağlayalım.

Kalafat Köyün’den Nilüfer Gölü’ne ulaşım sağlanan toprak yol
Kalafat Köyü içindeki Nilüfer Gölü yönlendirme tabelası. Göle ulaşmak için tabelaları takip edebilirsiniz.
Nilüfer Gölü yolundan bir görünüm.
Nilüfer Gölü’ne sağlanan su takviyesinden bir görünüm. 880 metreden borularla getirilen su gölü beslemeye nazik nazik devam ediyor.

3 Replies to “Biga’nın Doğal Güzelliği Nilüfer Gölü ve Çiçeği”

  1. Nilüfer gölü değeri bilinir ve doğru projelendirilse Biga’nın yoğun turist alan yerlerinden biri olur. Göl böyle olunca daha da korunmaya muhtaç olacaktır.

  2. Nilüfer Gölü hak ettiği değere en kısa sürede ulaşmalı. Ziyarete gittik şuan çok bakir ve güzel ama dokunuşlara ihtiyaç var.

  3. Biga belediye başkanı Bülent Erdoğana tesekkurler, hizmet kervanına yeni bir durak eklemiş oldu. Ayrıca yıllardır var olan bir kıymetin yok olmasına engel oldu.

Bir cevap yazın