UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Safranbolu

Safranbolu Karabük iline bağlık tarihi ve turistik bir şehirdir. Kendine has mimariye sahip evleriyle tüm Türkiye ve dünyada bilinir ve dikkat çeker. UNESCO evlerinden dolayı şehri miras listesine almıştır ve şehir koruma altındadır. Gezebilsem ekibi olarak, Safronbolu’yu 2015 yılında gezmiştik. İşte Safranbolu hakkında hazırladığımız her şey:

27 yıldır UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan, adını dünyanın en pahalı baharatlarından olan safrandan alan tarihi ve turistik şehir Safranbolu; bozulmamış tarihi dokusuyla sizi adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Eski Osmanlı konakları (Safranbolu evleri) ile donatılmış taş sokakları ve tüm güzel detayları ile Safranbolu her yıl dünyadan binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çeken kadim bir yer olmaya devam ediyor.

SAAT KULESİ 223 YILDIR ÇALIŞIYOR

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 12 metre yüksekliğindeki kule üzerine yaptırılan Safranbolu Saat Kulesi 223 yıldır tıkır tıkır işliyor. Saatin 55 yıllık emektarı 77 yaşındaki İsmail Ulukaya ise bu çarkı çeviriyor. Gönüllü olarak çalışan İsmail amca, mütevaziliğiyle gönülleri fethediyor.

SAFRANBOLU’DA GEZİLECEK YERLER

Siz de Safranbolu’yu gezilecek yerler listenize alabilir pandemi sonrası gönül rahatlığı ve huzurlu bir şekilde keşfe çıkabilirsiniz. Safranbolu’da gezebileceğiniz ve mutlaka görmeniz gereken yerleri ise şöyle sıralayabiliriz: Kaymakamlar Müzesi, Kristal Teras, Hıdırlık Tepesi, Yörükler Köyü, Cinci Hanı, Gizli Cennet Taş Değirmeni, Demirciler Çarşısı, Yemeniciler Arastası (Hediyelim eşya, Yemeni denen bu geleneksel deri ayakkabı atölyesi)

Bir yanıt yazın