Bayramiç’in doğal güzelliği: Ayazma Pınarı

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi, Kazdağları’nın eteklerindeki Ayazma Pınarı Tabiat Parkı doğal güzellikleri, yeşili ve buz gibi bol suyu ile kendisine çekiyor.

Muhteşem manzaraları, dinlendirici yeşil alanları ve doğal güzelliğiyle Kazdağı (İda) Ayazma Tabiat Parkı “huzuru” sunuyor. Mitolojide Afrodit, Hera ve Athena arasındaki Dünyanın İlk Güzellik Yarışmasının burada yapıldığına inanılıyor ve bunu yaşatmak için her yıl Sarıkız Şenliği düzenleniyor. Bayramiç’in doğu yönündeki Evciler Köyü’nün 5 km. ilerisinde Kazdağları’nın güzel mesire yerlerinden birisi olan Ayazma, ‘binbir pınarlı’ doğasıyla kendisine çekiyor. Ata Demirer’in Eyvah Eyvah filmindeki bir sahnenin de burada çekildiğini hatırlatalım. Yolunuz düşerse bu güzelliği görün derim. Giriş ise ücretli. Otomobil 14 TL.

AYAZMA PINARI NEREDE?

Öncelikle Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’na nasıl gidileceği konusunda bilgi verelim. Ayazma Çanakkale ve Balıkesir sınırları içinde yer alıyor. Çanakkale’ye 70 KM olan Bayramiç merkeze ulaştığınızda ilçenin ortasındaki tabelayı takip edebilirsiniz.

Bayramiç merkezden Ayazma ise yaklaşık 40 KM. Ayazma yolunu takip ettiğinizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Güzergahınızdaki doğal güzellikler sizi daha yolda etkisi altına almaya başlayacak.

AYAZMA’NIN TARİHİ

Kazdağları Türkiye’nin en önemli dağlarından bir tanesi. Eteklerinde sunduğu doğal güzellikler herkesi kendine çekiyor. Biga yarım adasının en yüksek dağı olan Kazdağları’nın mitolojideki ismiyle İDA’nın binlerce yıl önceki hikayelerini okuyoruz önce: “Mitolojide Afrodit, Hera ve Athena arasındaki Dünyanın İlk Güzellik Yarışmasının burada yapıldığını görürüz. Hikayeye göre Tanrılar, Thetis ile Peleus’un düğünü için toplandıklarında, düğüne davet edilmeyen Eris (Nifak), Athena, Hera ve Afrodit’in bulunduğu yere altın bir elma atar. Elmanın üzerinde “en güzeline” yazılıdır. Üç tanrıça arasında “en güzel benim” tartışması başlar. Zeus, en güzelin seçilmesinde hakem olarak İda Dağı’nda bulunan Paris’in görevlendirilmesini buyurur. Tanrıçalar, Paris’in önünde güzellikleriyle övünüp, ona armağanlar vaad ederler. Hera, Paris’e kendisini seçmesi durumunda evrenin krallığını; Athena savaşta yenilmezliği; Afrodit ise kadınların en güzeli Helena’nın aşkını vaad etmektedir. Bunun üzerine Paris, üç tanrıçadan en güzelinin Afrodit olduğuna karar verir ve altın elmayı ona verir.”

EVCİLER KÖYÜ

Hazır elma demişken, Bayramiç ile Ayazma arasında kalan Evciler Köyü’nden de bahsedelim biraz. Evciler, Türkiye’deki elma üretiminin yüzde beşinin sağlandığı bir yer. En kaliteli golden elmaları bu topraklarda yetişiyor. Köye girişte yüzlerce kasa karşılayacak sizi. Eğer hasat mevsimiyse hummalı bir çalışmaya kamyonlara yüklenen elmaları göreceksiniz. Yol üzerindeki meyve ve sebze bahçelerini görünce Ayazma’nın nasıl bereket dağıttığına siz de şahit olacaksınız. Köyün girişimcileri yol kenarına kurdukları tezgahlarda ürünlerini satıyor. Aracınızın camlarını indirin ve Kazdağları’nın bol oksijenini içinize çekerek Ayazma’ya ulaşın.

AYAZMA PİKNİK ALANI VE BOL SUYUN OLDUĞU BİR YER

Ayazma’ya özellikle yaz aylarında giderseniz hafta sonu çok kalabalık olduğunu hatırlatalım. Araç bırakmaya yer bulamıyorsunuz. Yol kenarları otomobil doluyor. Araç başına da 14 TL ücret alınıyor. Evciler Köyü’nün topladığı bu ücreti yüksek bulanlar da var. Çünkü içeride başka hiçbir hizmet yok. Tuvaletler de ücretli. Sabah çok erken saatlerde gidenler Ayazma denilen ve bol suyun aktığı yerden aşağıya kadar yer bulabiliyor. Zaten Ayazma’nın asıl yeri de burası. Eğer buralar dolu ve siz daha ilerilere giderseniz güzelliği kaybediyorsunuz.

Mangal saati geldiğinde ise ortalığı duman kaplıyor. Bu da zaman zaman keyfinizi kaçırıyor. Yeni yapılan şömineler sayesinde bazı yerlerde de mangal yapmanın yasaklandığını öğreniyoruz. Ayazma’da gürül gürül akan kaynak suyunun sesinde dinlenebilir, uyuyabilir, yemek sonrası güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Mağaranın bulunduğu alanı da görerek, içinde fotoğraf çektirebilirsiniz. Şelalenin kaynağına da ulaşabilirsiniz. Su gerçekten çok soğuk. Yanınıza aldığınız içecek ve meyveleri de suya bırakabilirsiniz. Hatta araçlarınızla getirdiğiniz bidonları buz gibi Ayazma suyu ile doldurabilirsiniz.

AYAZMA’DA YÖRESEL PAZAR

Ayazma’da Evciler Köyü sakinleri yöresel pazarlarını kurmuşlar. Özellikle araçlara baktığımızda İstanbul’dan Ankara’ya birçok ilimizin plakalarını görüyoruz. Ayazma keşfedilmiş ve büyük ziyaretçi alan bir yer. Köylüler de harekete geçmiş ve evde hazırladıkları doğal, organik ürünleri satmaya başlamışlar.

Salça, keçi peyniri, pekmez, zeytinyağı, Kazdağı balları ve dağlardan topladıkları otları Ayazma’ya gelenlere sunuyorlar. ‘El emeği, göz nuru ürünlerimiz’ yazısı dikkatimizi çekiyor.

İncik boncuk yanı sıra girişimcilik örneği de göstererek Ayazma’nın magnetini de yapan köylülerin neler sattığına bir göz atıyoruz. Ceviz, kestane, köknar, limon, havuç, incir gibi birçok ev yapımı reçel görüyoruz. El yapımı elma sirkesi dikkatimizi çekiyor. Ne de olsa elma diyarı Evciler. Zeytin, zeytinyağı, peynir ve tarhana da diğer ürünlerden. Sarıkız Kazdağı Çayı, Aslan pençesi, Kaz dağı kekiği, Kazdağı köknarı da şifa dağıtan otlardan.

AYAZMA’DA ALABALIK KEYFİ

Sabah saatlerinde geldiğiniz ve Ayazma’ya bir gününüzü ayırdınız diyelim. Sabah kahvaltınızı, öğlen mangalınızı yaparsanız akşam da bölgede yetişen alabalıklardan yiyerek evinize dönebilirsiniz. Ayazmanın hemen dibindeki tesisler güzel bir görünüme sahip. Özel işletme. Kiremitte alabalık, köfte, tavuk ve helva yiyebilirsiniz.

Ayazma girişteki sağa ayrılan yolu takip ederseniz ise yaklaşık 2 KM sonra Evciler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin tesislerine ulaşırsanız. 1970’lerde kurulan tesiste yaklaşık 30 tane alabalık havuzu var. Kooperatif olduğu için özel yerlere göre daha uygun ve aile ortamına sahip.

Canlı balık almak isterseniz 6 TL. Pişmiş balık ise 15 TL. İki kişi gittiğiniz varsayarsak 4 pişmiş alabalık, salata ve peynir ile birlikte 80 TL hesap ödeyebilirsiniz. Peynir ise harika. Ezine peyniri. Üzerine döktükleri zeytin yağı ve kırmızı pul biber harika oluyor. Aile yeri bir işletme yapmış kooperatif.

Çanakkale’ye yolunuz düştüğünde bir gününüzü ayıracağınız yer Ayazma. Bol oksijeni ve doğal güzellikleri ile sizi kendisine hayran bırakacak. Burada dinlenebilir, mangalınızı yapabilir, yürüyüş ve meditasyon gerçekleştirebilir, doğa fotoğrafları çekebilir ve alabalık tesislerinde muhteşem bir balık ziyafeti yapabilirsiniz.

Ayazma’da bol bol yürüyün. Her adım sizi güzelliğe götürecek.

Bana göre en güzel ayları ise ilkbahar ve sonbahar…

3 Replies to “Bayramiç’in doğal güzelliği: Ayazma Pınarı”

 1. Bayramiç’den çıkıp Ayazma’ya doğru olan yolu takip edince yolun yarısına doğru sol yanda geniş bir çit ile kapatılmış arazinin girişinde bir isim yazar…

  QUEEN…

  Burası uydudan da izlenen, üst düzey güvenlik sistemi ile korunmakta olan, ingilizlere ait büyük bir çiftliktir.

  Burası İngiliz Kraliyet ailesine özel tüm gıdaları …
  Meyve.. Sebze… Buğday…
  Aklınıza ne gelirse… yetiştiren, kendilerine ait özel bir cennettir😤

 2. Sizlere ayazma hakkında birşeyler danışabilir miyim?

  1. Elbette danışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın