Kilitbahir Köyü’nde günübirlik tatlı bir huzur

Çanakkale / Kilitbahir Çanakkale’den bir kaptıkaçtı vapura binersiniz ve her mevsim ayrı bir güzel olan denizin kilidi Kilitbahir’e ulaşırsınız. Eğer Trakya bölgesinden, İstanbul’dan geliyorsanız Eceabat’tan sonra karşılar sizi Kilitbahir.

Tarihi dokusuyla Gelibolu yarımadasındaki Kilitbahir Köyü boğaz kıyısındaki 557 yıllık kalesiyle, boğaza sıfır konumda bulunan Tabip Hasan Paşa Camisiyle, balıkçılarıyla, çay bahçeleriyle, geleneksel konutları ve arnavut kaldırımlarıyla, her eve asılmış olan Türk bayraklarıyla, çeşmeleriyle, ve müthiş bir boğaz manzarasına ve mistik yapıya sahip Cahidi Sultan Camisiyle tatlı bir huzur bulduğunuz bir yerdir.

Asma kilide benzeyen Kilitbahir Kalesi, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462-1463 yıllarında inşa edilmiştir. Düşmanın Çanakkale Boğazı’ndan geçişini engellemek için yapılan kale yüzyıllardır önemini korumaktadır.

Kilitbahir Köyünü gerek günübirlik bir turla gezebilir, isterseniz pansiyonlarda kalarak hem köyü hem de bölgeyi gezerek huzur bulabilir, tarihi dokuyu keşfedebilir ve şehitlikleri ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın